Практична робота
«Програмування циклічних обчислень»
Мета уроку:
Навчальна: систематизувати, узагальнити і перевірити знання вміння та навички запису мовою програмування алгоритмів з використанням циклу з передумовою, циклу з післяумовою, циклу з лічильником;
розвивати: логічне мислення, інформаційну культуру, пізнавальні інтереси учнів;
виховувати: активність, увагу, дисциплінованість, взаємодопомогу, інтерес до предмета і навчання.
Обладнання та матеріали: персональні комп'ютери, мультимедійний проектор, інтерактивна дошка, програмне забезпечення Delphi 7, програмне забезпечення NetOpSchool, програмне забезпечення SMART Notebook 11, опорні конспекти, картки із завданнями.
Тип уроку: урок практичного застосування знань, навичок й умінь.
Хід уроку
І. Організаційний етап (1-2 хв).
ІІ. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання (5 хв.)
(Учень, який першим відповідає на запитання, отримує 1 бал.)
· На інтерактивній дошці учням пропонується розгадати анаграми із основними термінами та поняттями.
- Для реалізації виконання блоку вказівок декілька разів використовують базову структуру ...(повторення) ;
- Фрагмент алгоритму, що складається з команд, які можуть бути виконані більше одного разу, називається ... (цикл);
- Одноразове виконання тіла циклу - ... (ітерація).
- Операція знаходження цілої частини від ділення (div)
- Операція знаходження остачі від ділення (mod)
· Встановити відповідність:
Цикл з лічильником
While...do
Цикл з передумовою
Repeat...until
Цикл з післяумовою
For...to...do
3. Обрати правильну відповідь:
1). Якщо умова у вказівці повторення while приймає значення False, то тіло циклу (обведіть правильну відповідь):
а) виконується один раз;
б) не виконується жодного разу;
в) наступає "зависання".
2). Якщо умова у вказівці повторення repeat-until приймає значення True, то тіло циклу:
а)виконується один раз;
б)не виконується жодного разу;
в)наступає "зависання".
3). У яких вказівках повторення збільшення (зменшення) лічильника циклу на 1 передбачено (встановіть стрілками відповідність):
while...do
автоматично
repeat...until програмістом
for...to..do
4.Обрати правильну відповідь:
(Учні поділяються на групи по 4)
Завдання 1 групі
В якому випадку, при n=4, тіло циклу буде виконуватись скінчене число разів
a) while n<=5 do
begin
P:=P-n;
n:=n+1
end;
б) while n>=5 do
begin
P:=P-n;
n:=n+1;
end;
в) while n>=4 do
begin
P:=P-n;
n:=n+1;
end;
Завдання 2 групі
В якому випадку, при n=4, тіло циклу не виконається жодного разу
a) while n<=5 do
begin
P:=P-n;
n:=n+1
end;
б) while n>=5 do
begin
P:=P-n;
n:=n+1;
end;
в) while n>=4 do
begin
P:=P-n;
n:=n+1;
end;
Завдання 3 групі
В якому випадку, при n=4, наступить "зациклення"
a) while n<=5 do
begin
P:=P-n;
n:=n+1
end;
б) while n>=5 do
begin
P:=P-n;
n:=n+1;
end;
в) while n>=4 do
begin
P:=P-n;
n:=n+1;
end;
5. Обговорення проблем, які виникли при виконанні проектів із домашнього завдання.
ІІІ. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку.(1-2 хв.)
ІV. Виконання завдань практичної роботи.
І Варіант
Низький рівень
Запишіть загальний вигляд команди циклу з лічильником.
Середній рівень
Вкажіть значення змінної a, яке відповідає результату виконання вказівки повторення
a:=4; i:=l; while і>1 do begin a:=a+l/i; i:=i-l; end; _________
Достатній рівень
Створіть проект знаходження суми цілих додатних чисел, кратних k і менших а.
а. відкрийте середовище Turbo Delphi 2007 і створіть новий проект;
б. розмістіть на формі елементи керування за зразком:

в. створіть обробник події OnClick для кнопки Button1, що знаходить суму цілих додатних чисел, кратнихk і менших а в окремому вікні;
г. протестуйте проект, підставивши значення:
1) k=3, a=10,
2) k=6, a=15,
3) k=10, a=63;
д. збережіть виконуваний файл проекту в своїй папці під назвою «Практична робота №5_1»
Високий рівень
Коли студенту було а років, він вирішив створити особистий пенсійний рахунок. Щороку він вносив певну суму S під відсоткову ставку v до досягнення ним віку b. Створіть проект знаходження суми, яка буде на рахунку після закінчення терміну.
а. відкрийте середовище Turbo Delphi 2007 і створіть новий проект;
б. розмістіть на формі елементи керування за зразком:

Для виведення результатів використайте інструмент ListBox1.
ListBox1.Items.Clear - процедура очищення списку;
ListBox1.Items.Add ('Новий рядок') - процедура виведення нового рядка;
FloatToStrF(s1,ffFixed,10,2)) - виведення дійсних чисел з точністю 2 знаки після коми.
в. створіть обробник події OnClick для кнопки Button1, що знаходить суму, яка є на рахунку після досягнення віку b;
г. збережіть виконуваний файл проекту в своїй папці під назвою «Практична робота №5_2»
ІІ Варіант
Низький рівень
Запишіть загальний вигляд команди циклу з передумовою.
Середній рівень
Вкажіть значення змінної b, яке відповідає результату виконання вказівки повторення
b:=l; i:=l; repeat i:=i+l; b:=b+i until i>3; ______________
Достатній рівень
Створіть проект знаходження добутку цілих додатних чисел менших kзаданих формулою а:=3a-2.
а. відкрийте середовище Turbo Delphi 2007 і створіть новий проект;
б. розмістіть на формі елементи керування за зразком:

в. створіть обробник події OnClick для кнопки Button1.
г. протестуйте проект, підставивши значення:
1) k=10, a=2,
2) k=15, a=6,
3) k=18, a=18;
д. збережіть виконуваний файл проекту в своїй папці під назвою «Практична робота №5_1»
Високий рівень
Коли студенту було а років, він вирішив створити особистий пенсійний рахунок. Щороку він вносив певну суму S під відсоткову ставку v до досягнення ним віку b. Створіть проект знаходження суми, яка буде на рахунку після закінчення терміну.
а. відкрийте середовище Turbo Delphi 2007 і створіть новий проект;
б. розмістіть на формі елементи керування за зразком:

Для виведення результатів використайте інструмент ListBox1.
ListBox1.Items.Clear - процедура очищення списку;
ListBox1.Items.Add ('Новий рядок') - процедура виведення нового рядка;
FloatToStrF(s1,ffFixed,10,2)) - виведення дійсних чисел з точністю 2 знаки після коми.
в. створіть обробник події OnClick для кнопки Button1, що знаходить суму, яка є на рахунку після досягнення віку b;
г. збережіть виконуваний файл проекту в своїй папці під назвою «Практична робота №5_2»
ІІІ Варіант
Низький рівень
Запишіть загальний вигляд команди циклу з післяумовою.
Середній рівень
Вкажіть значення змінної m, яке відповідає результату виконання вказівки повторення
m:=0; for i:=10 downto 6 do m:=m+l; ______________
Достатній рівень
Створіть проект знаходження кількості членів геометричної прогресії на проміжку [а,b], у якої перший член a, знаменник k.
а. відкрийте середовище Turbo Delphi 2007 і створіть новий проект;
б. розмістіть на формі елементи керування за зразком:

в. створіть обробник події OnClick для кнопки Button1.
г. протестуйте проект, підставивши значення:
1) k=10, a=2,
2) k=15, a=6,
3) k=18, a=18;
д. збережіть виконуваний файл проекту в своїй папці під назвою «Практична робота №5_1»
Високий рівень
Коли студенту було а років, він вирішив створити особистий пенсійний рахунок. Щороку він вносив певну суму S під відсоткову ставку v до досягнення ним віку b. Створіть проект знаходження суми, яка буде на рахунку після закінчення терміну.
а. відкрийте середовище Turbo Delphi 2007 і створіть новий проект;
б. розмістіть на формі елементи керування за
зразком

Для виведення результатів використайте інструмент ListBox1.
ListBox1.Items.Clear - процедура очищення списку;
ListBox1.Items.Add ('Новий рядок') - процедура виведення нового рядка;
FloatToStrF(s1,ffFixed,10,2)) - виведення дійсних чисел з точністю 2 знаки після коми.
в. створіть обробник події OnClick для кнопки Button1, що знаходить суму, яка є на рахунку після досягнення віку b;
г. збережіть виконуваний файл проекту в своїй папці під назвою «Практична робота №5_2»
Звіт учнів про роботу і теоретичне обгрунтування отриманих результатів.
V. Підсумки уроку.
Обговорення, які труднощі виникали в ході роботи. Оцінювання робіт проводять учні з високим рівнем знань.
VI. Повідомлення домашнього завдання.
Учні обмінюються варіантами.