Меню Види меню
Мета:
навчальна: розглянути різновиди меню та їх призначення; вчити виконувати операції над об'єктами з використанням меню, зокрема контекстного; формувати поняття про об'єкти операційної системи;
розвивальна: сприяти розвитку пам'яті, уваги, логічного та абстрактного мислення; формувати вміння застосовувати набуті знання на практиці;
виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, інтерес до вивчення інформатики, прищеплювати бажання мати глибокі та якісні знання.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Обладнання: комп'ютери, комп'ютерна презентація, інструктивні картки, картки із завданнями.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
ІІ. Повторення правил безпечної роботи з комп'ютером.
Складання пазлів з картинок, що позначають правила безпечної роботи на комп'ютері (в групах) (додаток 1). За виконання завдань учні отримують бали, які заносять у бланк накопичення оцінок (додаток 2).
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Перевірка завдання, заданого за підручником.
Проходження тестових завдань (додаток 3) або використання тестового завдання за посиланням
https://learningapps.org/display?v=pcr0d8nec01:

Можна провести тестування у програмі MyTest.
ІV. Установчо-мотиваційний етап.
Психологічна настанова учнів до вивчення теми «Меню та їх призначення. Види меню».
V. Повідомлення теми і мети, визначення завдань уроку.
Запис у зошитах теми уроку.
VІ. Сприймання та усвідомлення учнями нового матеріалу.
(міні-лекція з демонструванням на екран)
План вивчення теми
1. Меню, їх призначення.
2 Види меню.
Меню
Меню - це перелік команд, що з'являється на екрані і дає змогу вибрати потрібний варіант дій.
Існують різні види меню: головне меню, контекстне меню, а також спливаюче (меню з набором дій чи команд у програмах).
Головне меню відкривається кнопкою Пуск і дозволяє:
- запустити певну програму;
- виконати налагодження комп'ютера;
- виконати пошук інформації;
- коректно завершити роботу.
Головне меню
Пункти головного меню ОС: Усі програми, Знайти, Виконати,Довідка, Панель керування, Вимикання тощо. Режими вимикання: вимкнути, сплячий режим, режим очікування, перезавантаження.
Наприклад, у пункті головного меню Усі програми містяться назви програм, встановлених на комп'ютері. Кожен пункт цього меню подається ярликом програми або папкою. Пункт Усі програми в ОС Windows завжди містить групу програм Стандартні.
Контекстне меню
Контекстне меню надає набір операцій, які можна виконати над певним об'єктом у певний момент часу. Приклад контекстного меню можна побачити, коли на об'єкті клацнути правою кнопкою миші.
VІІ. Фізкультхвилинка
«Тропічний дощ»
VІІІ. Усвідомлення набутих знань у процесі практичної роботи.
1. Робота з підручником:§ 10, обговорюємо: № 3, 5; працюємо в парах: № 2, 3
2. Робота з додатковим матеріалом
3. Робота з комп'ютером
Виконати завдання Діємо (підручник ст. 86-89)
Завдання для практичної роботи
Завдання 1. Перегляд властивостей об'єкта Кошик.
- Клацни правою кнопкою миші на значку Кошик.
- Ознайомся з контекстним меню Кошика (два з них занотуй у звіт).
- Обери вказівку Відкрити. Переглянь вікно, що відкрилося. Зверни увагу, що за допомогою вказівок Очистити Кошик або Відновити всі об'єкти, можна виконувати певні дії. Закрий вікно Кошика.
Завдання 2. Ознайомлення з Головним меню комп'ютера.
- Клацни лівою кнопкою миші на кнопці Пуск. Відкриється Головне меню.
- Виконай затримку на пунктах меню праворуч. Які різні зображення з'являються у верхній частині меню при наведенні та затримці вказівника миші на цих об'єктах?
- Знайди в списку пункти зі спливаючим меню. Наведи вказівник на значок ► та ознайомся з пунктами спливаючого меню. Порівняй їх зміст.
- Здійсни затримку на пункті меню Усі програми. Відшукай та клацни на пункті меню Стандартні. Виконай затримку на назвах програм Paint, Калькулятор, Блокнот та ознайомся зі змістом спливаючих підказок (занотуй у звіт).
Завдання 3. Ознайомлення з програмою Калькулятор.
- Вибери послідовно команди Усі програми, Стандартні, Калькулятор. Відкрий меню Вид та вибери команду Інженерний(Звичайний).
- Визнач, за якими властивостями об'єднано у групи пункти меню Вид
- У меню Довідка, у підменю Про програму довідайся про рік випуску програми (занотуй у звіт). Закрий інформаційне вікно. Задумай число і виконай з ним такі обчислення. Користуючись кнопками калькулятора, введи його, збільш число вдвічі та додай до добутку 5. Помнож результат на 5 і додай 10. Отриману суму помнож ще на 10 та відніми 350. Кількість сотень різниці й має бути числом, що ти задумав. Занотуй у звіт результат та задумане число. Закрий вікно програми.
IХ. Підбиття підсумків уроку
Оцінювання результатів роботи учнів на уроці.
Рефлексія
Наприклад, учням пропонуються підсумкові формули: «Для мене сьогодні важливим було...», «Сьогодні я дізнався про...», «Мені хотілося в майбутньому дізнатись про..., навчитись...».
Х. Домашнє завдання
1. Завдання за підручником: § 10 (ст. 82-89), завдання 4, 5 (ст. 90)
2. Переглянути склад меню Всі програми; дізнатися про призначення програм, які зацікавили.